Podróż pociągiem wbrew pozorom nie jest droga. Jeśliby porównać cenę podróży pociągiem i autobusem, okazuje się, że mimo iż bilety na oba te środki transportu są w porównywalnych cenach, to komfort podróży pociągiem jest znacznie wyższy niż autobusem, a dodatkowo (kiedy pociągi jeżdżą zgodnie z rozkładem jazdy) podróż przebiega znacznie szybciej.

Ceny biletów pociągowych zależne są od wielu czynników. Na dzień dzisiejszy w najlepszej sytuacji są rodziny osób pracujących na kolei, które mają ponad 80% zniżkę na wszelkie przejazdy. Dużą zniżkę wywalczyli również studenci (do 26 roku życia) oraz osoby niewidome, którzy od stycznia 2011 roku otrzymali 51% ulgę na przejazdy liniami PKP Intercity. Jest to ważna informacja, ponieważ zniżka ta została im na jakiś czas zmniejszona do 37%, ale od roku 2011 została znowu przywrócona.

PKP proponuje swoim pasażerom wiele rodzajów zniżek, dzięki czemu chce zachęcić podróżnych do korzystania z ich usług. Ceny biletów na większość przejazdów są z pewnością korzystne, w najlepszej sytuacji są osoby podróżujące często na tej samej trasie, ponieważ mogą one wykupić bilety okresowe, które są znacznie tańsze niż bilety jednorazowe (jeśliby policzyć sumę cen biletów jednorazowych, które musi wykupić osoba codziennie podróżująca na tej samej trasie w dwie strony, z pewnością okaże się, że otrzymana kwota jest znacznie niższa niż ta, którą trzeba zapłacić za wykupienie biletu miesięcznego, na którym można pokonywać daną trasę bez limitu).

Osoby, które rzadko podróżują koleją z pewnością ucieszą się z możliwości zakupu biletu strefowego. Bilety te są nie dość, że tanie, to na danej trasie można nimi podróżować przez 2 godziny. Jest to ukłon w stronę osób, które mają do załatwienia w mieście docelowym mało spraw lub po prostu jadą w konkretnej sprawie (która nie zajmie im dużo czasu). O ukłonie mowa, bowiem na jednym bilecie strefowym można pojechać np. z Gliwic do Rudy Śląskiej i z powrotem – oczywiście tylko wtedy, gdy zmieścimy się w ciągu 2 godzin.

Nowoczesny pociąg