Jak zostało już wspomniane na stronie poświęconej cenom biletów, Polskie Koleje Państwowe starają się wychodzić naprzeciw swoim pasażerom, dlatego też proponują podróżnym wiele zniżek.

Największe możliwości daje miesięczny bilet strefowy, który mimo niskiej ceny uprawnia do nieograniczonej liczy przejazdów na danej trasie przez cały miesiąc. Jest to tym bardziej korzystna oferta, kiedy korzystają z niej studenci do 26 roku życia – od 2011 roku mają oni 51% zniżki na przejazd koleją (oczywiście wyłącznie po okazaniu legitymacji studenckiej) – taką samą zniżkę dostali również osoby niewidome.

Kolejną popularną wśród podróżnych korzystających z usług PKP zniżką jest promocyjny Bilet Rodzinny – uprawnia do 33% zniżki na przejazd dla wszystkich osób, które podróżują z dzieckiem poniżej 16 roku życia. Ale uwaga! Zniżka ta obowiązuje jedynie przy zakupie biletów na pociąg typu TLK.

W 2010 roku została wprowadzona ciekawa oferta dla wszystkich osób, które podróżują pociągami TLK – to tak zwana kolorowa promocja (szczegóły poniżej):

Bilet niebieski (nazywany też biletem abonamentowym) – to ciekawa propozycja dla osób, które często podróżują pociągiem na dalekie trasy; bilet niebieski uprawnia do 5 przejazdów (w krajowej komunikacji) przez okres 2 miesięcy od jego zalegalizowania (przed każdą kolejną podróżą należy takiej legalizacji dokonać w kasie lub u konduktora);

Bilet fioletowy (nazywany też biletem rewelacyjnym) – to atrakcyjna ulga dla osób podróżujących na odcinkach: Wrocław-Przemyśl, Przemyśl-Wrocław, Warszawa-Kraków, Kraków-Warszawa (również między stacjami pośrednimi); bilety są w cenach promocyjnych zarówno dla podróżnych planujących przejazd przedziałami 1, jak i drugiej klasy.

Bilet czerwony – to tzw. bilet z wyprzedaży, która organizowana jest co najmniej 1 w miesiącu.

Bilet pomarańczowy – to bilet promocyjny, który można otrzymać, jeśli zbierze się 10 biletów klasy pierwszej (ale uwaga: zakupionych razem z miejscówką!)

Bilet zielony – to bilet, który można kupić w związku ze specjalną okazją, np. koncert, mecz itp.

Bilet szary – to promocyjny bilet powrotny, który można kupić o 20% taniej zawsze od południa w poniedziałek do godziny 12.00 w piątek.

Nowoczesny pociąg